Ameliyathane
24 Haziran 2024

GENEL ANESTEZİ ALTINDA DİŞ TEDAVİ HİZMETİ

Genel anestezi nedir?

Genel anestezi, hastaya damar içi ilaçlar ve bayıltıcı gaz verilerek narkoz halinin sağlandığı anestezi tipidir. Çoğunlukla korkan ve endişeli hastalarda, mental retarde (zihinsel engelli) kişilerde ve lokal anestezinin yeterli olmadığı vakalarda tercih edilmektedir.

Sedasyon ise hastaya sadece damar içi ilaçlar verilerek yarı uyur halin sağlandığı anestezidir.

Sedasyonun uyuşturucu etkisi yoktur, dolayısıyla cerrahi yapılacak bölgenin uyuşması için hastalara ayrıca lokal anestezi de yapılmaktadır.

Kimler Yararlanabilir?

Pedodonti/entegre/engelli polikliniklerinden sevk edilen, tedaviye uyum gösteremeyen çocuk, yetişkin ve engelli hastaların diş çekimi ve tedavileri genel/sedasyon anestezi tekniği ile yapılmaktadır. Ameliyathaneye gönderilen hastalardan tetkik ve pediatri konsültasyonu istenir. Sonuca göre hastaya randevu verilir.

Hastalarımıza 05.01.2023 tarihinden itibaren hastanemiz bünyesinde bu hizmet verilmeye başlanılmıştır.

Genel anestezi altında sunulan ağız ve diş sağlığı hizmetleri nelerdir?

Hastanemiz genel anestezi altında diş tedavisi kapsamında verilebilecek diş hekimliği hizmetleri, ağız ve diş sorunlarının tipi ve derecesine göre; oral muayene, koruyucu uygulamalar, diş çekimleri, restoratif tedavileri gibi ağız diş sağlığı işlemlerini kapsar. Genel anestezi, bu konuda uzmanlık yapmış anestezi doktorları tarafından gerçekleştirilen, hastanın kontrollü bir şekilde bilinçsiz ve ağrısız konuma getirilmesi işlemidir.

Anestezi, gaz ya da enjeksiyon şeklinde verilen ilaçlar ile başlatılır. Yapılması planlanan tedaviler bittiğinde ilaç durdurulur ve hasta uyanmaya başlar. İşlem sırasında hastanın yaşamsal değerleri Anestezi Uzman Hekimi tarafından sürekli takip edilir.

Hasta ve yakınlarının dikkat etmesi gereken hususlar ve genel anestezi altında ağız diş sağlığı tedavisi hakkında bilgilendirme; ekip içinde yer alan diş hekimlerine yönlendirilerek yapılır.

Genel anestezi altında işlem yapılması planlanan hastanın anamnezi alınır, muayenesi ve planlaması yapılıp hastanın onamı alınır.